Aktuality Brno: Co je u nás nového?

Škola volá! Aneb po prázdninách zpět na Pellicovu

23. 8. 2020

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a my intenzivně připravujeme prostory Heuréky na návrat dětí a spuštění každodenního provozu. Původně plánované stěhování nakonec nebylo uskutečněno a my máme možnost dále využívat budovu na naší oblíbené ulici Pellicova pod Špilberkem. Věříme, že tu zažijeme ještě několik skvělých let!

Přes léto ušla naše Heuréka kus cesty a na děti se do nového školního roku těší nejen nový ředitel Richard Jurečka a doplněný pedagogický tým, ale také zrekonstruované prostory. Obývat budeme nově obě patra budovy, na jejichž zvelebení se pracovalo o prázdninách a nyní probíhají poslední úpravy. Učitelé mají před sebou přípravný týden a pak už stačí jen aby nám bylo přáno co se týče situace obecně (i když jsme zvládli i ono korona-období, přeci jen se raději všichni potkáváme ve škole osobně!).

Přejeme všem příjemný konec prázdnin a od září se těšíme nejen na nové prvňáčky a jejich rodiče!

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Poslední možnost podat přihlášku k zápisu do první třídy na rok 2020/21!

Pokud chcete s vaším předškoláčkem přijít na zápis do brněnské Heuréky, do neděle 29. 3. 2020 nám ještě můžete zaslat vyplněný dotazník, který naleznete (spolu s dalšími informacemi) v sekci https://www.zsheureka.cz/skola-2/skolne2/. My vám na oplátku napíšeme ohledně přesného termínu a podoby zápisu. Zápisy u nás probíhají ve dnech 1. a 2. dubna 2020.

Škola je nyní samozřejmě z důvodu plošného nařízení zavřená a výuka v ní neprobíhá. Klasickou formou nemůže proběhnout ani zápis, proto půjde letos o online formu setkání - z pohodlí domova. Všichni přihlášení obdrží potřebné informace a podporu z naší strany.

 

V novém roce další tři termíny workshopů! Neváhejte se přihlásit.

Pokud váš naše škola zajímá a ještě jste neměli příležitost zavítat na jeden z našich workshopů, máme pro vás další termíny. 22. 1., 10. 2. a 18. 3. se opět sejdeme na současné adrese Pellicova 20/2c a budeme připraveni poskytnout zájemcům informace, diskutovat, odpovědět na dotazy. Vyberte si termín a přihlaste se prostřednictvím formuláře na adrese https://www.zsheureka.cz/aktuality. Těšíme se!

 

5P pro předškoláky 2020 - pět edukativních setkání pro předškoláky a jejich rodiče

Byli jste u nás na workshopu a zalíbila se vám naše škola a její koncepce? Nebo jste na workshopu nebyli, ale přesto máte chuť přijít si vyzkoušet Heuréku na vlastní kůži?

Pro všechny, které Heuréka zajímá blíže a mají doma předškoláčka, kterému v současné době vybírají školu, otevíráme možnost zúčastnit se pěti setkání, prostřednictvím kterých si i se svým dítkem vyzkoušíte a zažijete, jaké to je, učit se a objevovat u nás. Každé setkání je věnováno jednomu z našich hlavních výukových předmětů (čeština, matematika, angličtina, velká otázka + expedice), potkáte se tedy během nich s několika učiteli a prozkoumáte různé metody výuky, pomůcky i samotné prostředí školy.

Lekcí se vždy účastní předškolák i jeden (případně oba) z jeho rodičů. Kapacita je omezená, prosím, přihlašte se prostřednictvím tohoto formuláře, který pak zašlete na psoukalova@isheureka.cz:

Přihláška na 5P_2019_20.docx

Ideální je zažít si všech pět lekcí, nicméně je možné přihlásit se pouze na některé, dle vašich časových možností.

Akce je zpoplatněna, za každé setkání dáte 150 korun/dítě. Informace o platbě obdržíte poté, co vaši přihlášku zpracujeme.

 

Začal nám nový školní rok.

Máme za sebou první týden školního roku 2019/20 a s prvním podzimním počasím jsme se už všichni stihli zabydlet ve třídách, šatnách i na zahradě, probrat pravidla, pořádně se seznámit s novými dětmi i učiteli a vrhnout se do objevování v několika předmětech! I když první školní den nám propršel a ze zahradní slavnosti pro celé rodiny se tak musela stát slavnost ve vnitřních prostorách školy, vůbec to nevadilo a tuto významnou příležitost si všichni přítomní jistě užili.

Pustili jsme se také do první letošní velké otázky, která má tentokrát z velké části přírodovědné zaměření, a stihli jsme dokonce už první expedici, kdy jsme hledali zkamenělé otisky živočichů na Hádech! 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zápis do první třídy na školní rok 2019/2020 ZA NÁMI!

Zápisy již proběhly, pokud ovšem stále uvažujete např. o změně školy pro svoje dítě, neváhejte se nám ozvat na brno@zsheureka.cz.

Seznam přijatých budoucích prvňáčků (pod přidělenými registračními čísly) najdete zde na webu v sekci http://zsheureka.cz/skola-2/skolne2/ a také v tištěné podobě na vstupních dveřích školy (ze schodiště v druhém patře).

Nepřijatí uchazeči obdrží rozhodnutí doporučeným dopisem.

 

Zápis do první třídy na školní rok 2019/2020 - přihlašování v plném proudu!

Sbíráme přihlášky k zápisu!

Všechny potřebné informace najdete v sekci Školné a zápis: http://zsheureka.cz/skola-2/skolne2/.

V případě jakýchkoliv dotazů piště na brno@zsheureka.cz.

5P pro předškoláky 2019

Uvažujete o tom, zda by pro vás a vaši ratolest byla Heuréka tou pravou školou?

Zveme vás na pět edukativních setkání pro předškoláky, během kterých si můžete společně se svým budoucím prvňáčkem vyzkoušet, jaké to vlastně je, učit se v Heuréce!

Jednotlivá setkání, uskutečněná během února a března, budou věnována našim stěžejním předmětům. Přihlašovat se lze na každou hodinu zvlášť, ovšem doporučujeme absolvovat celý cyklus pro úplnou představu a také seznámení s celým týmem pedagogů.

Tato akce je zpoplatněna, jedna lekce stojí 150 korun. Detaily ohledně plateb nebo případného stornování přihlášek se samozřejmě včas dozvíte během komunikace s námi při přihlašování.

Kapacita je omezená.

Pro přihlášení či další informace pište na brno@zsheureka.cz.
 

Pozvánka na WORKSHOP PRO RODIČE - 25. 2. a 25. 3. 2019

Po lednovém workshopu zveme všechny zájemce o informace o naší škole na další termíny!

K plánovanému březnovému datu (25. 3.) přidáváme pro velký zájem mimořádně i termín únorový (25. 2.). Začátek vždy v 18:00.

Přijďte poznat Heuréku, ředitele školy i tým pedagogů a dozvědět se vše, co vás zajímá. Prostor bude zejména pro vaše dotazy a společnou diskuzi.

Pokud přijdete s ratolestmi, mohou si pohrát ve vedlejší místnosti - dozor zajištěn.

Přihlašujte se prosím přes formulář v odkazu níže, kapacita je omezená (v případě naplnění vás budeme kontaktovat zpět a zařadíme vás mezi náhradníky).
http://zsheureka.cz/aktuality
Do kolonky "komentář" prosím uvádějte případnou skutečnost, že s vámi přijde další osoba - je to pro nás důležité z hlediska konečného počtu návštěvníků.

Případné dotazy směřujte na e-mail brno@zsheureka.cz.

Těšíme se na vás!

 

Třetí školní rok brněnské Heuréky v plném proudu!

Čas letí a my v Brně jsme v září odstartovali náš třetí společný rok! Mnohé se časem měnilo, mnohé zůstává, ale nutno zmínit, že je nás více a více, a to jak v řadách dětí, tak i dospěláků. Letošní parta čítá (v tuto chvíli) 12 prvňáčků, 5 druháků, 11 třeťáků, 5 čtvrťáků a 6 páťáků. V kanceláři (slovo kabinet moc nepoužíváme) nás je už sedm, a to nepočítáme pedagogy, kteří dochází externě nebo spolupracují s naší školou příležitostně. Zkrátka je to tady čím dál veselejší!

Právě teď procházíme druhou letošní velkou otázkou s názvem Co pro nás znamenají peníze? Prohlubujeme tak svoji finanční gramotnost, bavíme se o životních hodnotách, nakládání s penězi, historickém vývoji peněz, obchodování, podnikání a mnohých dalších věcech. Učíme se v různých prostředích a různými způsoby. Navštívilo nás divadlo Abraka Muzika, prohlédli jsme si realitní kancelář či Impact Hub, v rámci projektového dne jsme procházeli na vlastní kůži celým vývojem peněz (včetně praktikování výměnného obchodu v ulicích). 

V předchozí velké otázce během září a října jsme se zabývali tématem Proč lidé píší knihy? I zde jsme využili jak studium různých zdrojů včetně audiovizuálních, tak setkávání s odborníky. Dozvěděli jsme se spoustu věcí o nakladatelství a cestě knihy od nápadu až k prodejním pultům, navštívil nás spisovatel Marek Toman. Zlatým hřebem této otázky byly prezentace vlastnoručně vyrobených knížek, které během oné doby postupně vznikaly, na dni pro rodinu - tedy před zraky rodičů, babiček, sourozenců a dalších milých hostů. 

Zároveň se intenzivně ladíme na přicházející Vánoce a i vám všem přejeme hlavně klid a pohodu!

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Aktuálně z Brna

Zápis do první třídy na školní rok 2018/19 byl úspěšně uzavřen a moc se těšíme na nové prvňáčky, kteří mezi nás přijdou v září. 

S dětmi teď ukončujeme velkou otázku Jak vzniká život?, o jejímž průběhu se můžete dočíst více v sekci Vybíráme z blogu (http://zsheureka.cz/skoly/vybirame-z-blogu/ ). V rámci tématu jsme vyráželi na zajímavé expedice, ale také jsme ve škole přivítali odborníky se zajímavým vyprávěním a podněty k diskuzi.

Naše heuréková rodina čítá k dnešnímu dni 24 dětí, takže už jsme pořádná banda a pro nás dospěláky je ohromnou radostí sledovat, jaké vztahy se v rámci ní utvářejí a jak dokážeme všichni táhnout za jeden provaz. 

V minulém týdnu zde také proběhy tradiční tripartity - obdoba třídních schůzek, kdy má každá rodinka prostor popovídat si s každým z učitelů ohledně jeho předmětu. Jednotlivé strany, tedy rodiče, dítě i pedagog, získávají prostor sdělit vše potřebné, prodiskutovat důležitá témata a dohodnout se např. na dalším postupu. Svědomitě pracujeme na co největším zefektivnění těchto setkání, protože počet rodin nám roste a už není tak snadné to všechno skloubit!

Přejeme všem krásné jarní dny!

 

Zápis do první třídy pro školní rok 2018/19

Uvažujete o zapsání svého předškoláčka do Heuréky? Neváhejte, čas se nám krátí!

Ještě tento týden (do pátku 30. 3.) máte možnost zaslat vyplněnou přihlášku/dotazník k zápisu, kterou naleznete v sekci Školné a zápis. Samotný zápis pak bude probíhat v prvním dubnovém týdnu, konkrétní časy řešíme s přihlášenými rodinami přímo. 

Těšíme se na vás! 

 

2. letošní Workshop pro rodiče!

Srdečně zveme všechny příznivce Heuréky, zvědavé a informací chtivé na druhý letošní Workshop pro rodiče, který se uskuteční 15. března. Podrobnější informace najdete v sekci Školné a zápis.

 

5P pro předškoláky v plném proudu!

 

Máme za sebou první dvě setkání ze série 5P pro předškoláky, v rámci kterých jsme se už stihli setkat s češtinou a matematikou. Co všechno se dá provádět s písmenkem "O" a jak se dá i jedno písmeno hlasitě číst z tabule jsme si společně vyzkoušeli 20. února. Týden poté se předškoláci i jejich rodiče mohli ponořit do Hejného matematiky, konkrétně do prostředí "Krokování", které zažili v reálu prostřednictvím pohybu, a pak i na papíře. Už se těšíme na příště!

      

 

 

Akce pro zájemce o naši školu, předškoláky a rodiče

 

Pro nadcházející období plánujeme několik akcí pro předškoláky a jejich rodiče!

Zajímá vás koncepce Heuréky? Chcete se dozvědět, jak to u nás funguje, máte otázky nebo byste se rádi potkali s podobně naladěnými lidmi? Přihlaste se na Workshop pro rodiče!

Máte doma předškoláka a uvažujete o zápisu k nám? Od 20. 2. do 20. 3. 2018 proběhne v Heuréce pět edukativních setkání pro předškoláky a jejich rodiče s názvem 5P pro předškoláky. Kapacita je omezená!

Rádi byste své dítko zapsali do Heuréky do první třídy? Přihlaste se k zápisu, který proběhne v prvním dubnovém týdnu!

Podrobné informace o všech akcích, kontakty i instrukce k přihlašování naleznete v sekci Školné a zápis.

 

 

Aktuálně z Heuréky

Blíží se nám Vánoce a my v Heuréce si to patřičně užíváme! Každé ráno na kruhu si čteme tematické básničky či příběhy, obdarováváme se drobnostmi z pomyslného adventního kalendáře a zapalujeme svíčky na věnci. V rámci aktuální velké otázky "Jaké je moje město Brno?" zkoumáme, jak se město mění v předvánočním čase, vyrážíme do ulic, kde pořizujeme fotografujeme a povídáme si s lidmi. Také jsme uspořádali den Heuréka pro rodiny, na který jsme připravili bohatý program pro maminky, tatínky, babičky a dědečky, a ti se s námi mohli učit, zahrát si hry, využít vlastnoručně připravené občerstvení nebo si něco koupit v bazárku. Zkrátka se tu pořád něco děje! 

A my přejeme za celou školu krásný adventní čas a poklidné Vánoce!

Nový školní rok začal!

Prázdniny jsou za námi a my jsme v brněnské Heuréce 4. září slavnostně zahájili nový školní rok. Trochu jsme se rozrostli, a to jak v řadách dětí,tak dospěláckého týmu. Přivítali jsme mezi sebou pedagogickou i provozní posilu Báru, rodilou mluvčí anglického jazyka Tessi a celou školu nám teď pomyslně zastřešuje nový ředitel Pavel. Počet dětí vzrostl na devatenáct, takže už máme pěknou partičku!

 

 

Zpráva z inspekce

V Brně úspěšně proběhla školní inspekce. Získali jsme velmi pozitivní zpětnou vazbu, inspektorky ocenily mimo jiné individuální přístup k žákům, systematické využívání map učebního pokroku, vedení žáků k sebehodnocení a vzájemnému hodnocení a spolupráci ve škole. Celá zpráva je ke stažení zde: Inspekcni_zprava_BRNO.pdf

 

Hledáme posilu!

          Více informací najdete zde. 

 

Zápis do ZŠ pro šk.rok 2017/18

Zápis do stávající Heuréka třídy pro rok 2017/2018 bude probíhat v úterý 4. dubna v čase od 14.30 do 17.30 a ve středu 5. dubna v čase od 14.30 do 17.30. Na zápis je třeba si zarezervovat hodinu, která bude vymezená pouze pro Vaše dítě.

Na zápis je třeba vyplnit zápisový lístek a přinést rodný list dítěte a občanský průkaz obou zákonných zástupců. Dále prosíme o napsání několika vět o tom, proč si rodiče vybrali právě naši školu a co od tohoto přístupu ke vzdělávání a od Heuréky očekávají. (viz. dokumenty ke stažení níže).

Přijímáme děti do prvního stupně 1. - 4. třídy

Více zde: Dotazník pro rodiče ZŠ Heuréka Brno duben 2017.docx

  Předběžná registrace ZŠ Heuréka Brno duben 2017.docx

 


5P PRO PŘEDŠKOLÁKY 

Setkání, která vám ukáží cestu ke smysluplnému vzdělávání vašich dětí

Chcete si na vlastní kůži vyzkoušet, jak učíme v Heuréce? Chcete se seznámit s týmem školy? Přihlašte k nám své děti na edukační skupiny! Čeká na ně spousta radosti z objevování, nových zážitků a samozřejmě všudypřítomné učení.

Doporučujeme absolvovat celý cyklus, který zahrnuje všechny pilíře výuky v Heuréce, ale je možné zúčastnit se i jednotlivých setkání. Cena je 150 Kč/setkání.
1. Poznáváme se – vzájemné seznámení, seznámení se s Heurékou, centra aktivit 6.2.
2. Počítáme a přemýšlíme – Hejného matematika  13.2
3. Píšeme a čteme – seznámení se s metodou Sfumato 20.2.
4. Pátráme a učíme se v souvislostech – Velká otázka 27.2.
5. Prozkoumáváme svět kolem nás – Expedice 6.3.
 
Setkání budou probíhat vždy od 16 do 17 hodin v ZŠ Heuréka, Pellicova 2c, Brno.
Více informací a přihlašování: Markéta Kovářová, mkovarova@isheureka.cz, tel.: 776 668 704

 

Odebírejte newsletter brněnské Heuréky

 

Pokud chcete dostávat newsletter právě o brněnské pobočce pohodlně do své e-mailové schránky, můžete se přihlásit tady.

 

 

 

!!!!Poslechněte si rozhovor se zakladatelem Heuréky Janem Kalou - zde!!!!


 

LEDEN

Nenechte si ujít lednový newslatter brněnské Heuréky. Najdete v něm mimo jiné i náš první vánoční "velkofilm"

Zaujala Vás koncepce naší školy? Sdílíte s námi stejné hodnoty? Budeme rádi, když o nás dáte vědět svým přátelům a známým, kteří přemýšlejí nad vzděláváním svých dětí. Za pomoc s propagací předem děkujeme.

Chcete s námi spolupracovat nebo nám pomoci jinak? Kontaktujte Báru Dvořákovou 
–  bdvorakova@cfme.net, 774 173 447.


 

LISTOPAD

Nenechte si ujít listopadový newsletter brněnské Heuréky. Najdete v něm mimo jiné reportáž z historicky první "studentské konference". http://eepurl.com/cm4iD1

Máte doma (před)školáka a hledáte pro něj vhodnou školu? Zajímá vás koncepce školy Heuréka? Nebo se jen chcete inspirovat a seznámit s novými metodami ve vzdělávání?​Přijďte za námi do Heuréky! Zveme vás na workshop pro rodiče, který proběhne 28.11. od 16:30 a Den otevřených dveří 12. 12. 2016 od 8:30 do 13 hodin. Zájemce prosíme o registraci na info@zsheureka.cz. Těšíme se na vás! 


 

ZÁŘÍ

 • Nenechte si ujít náš zářijový newsletter, plný každodenních dobrodružství a malých velkých radostí http://eepurl.com/ceOYwU
 • Naše krásné prostory na Pellicově jsou zrekonstruovány! Od hygieny máme povolení k provozu, takže nám nic nebrání v září začít!
 • Podívejte se na video o Heuréce a seznamte se s principy naší školy. 
 • Na srpen pro vás chystáme další inspirativní workshop. V pondělí 29. srpna v 16:00 v Knihovně Jiřího Mahena v Brně se na vás těšíme nejen s inspirativní Edukavárnou, představením nově vznikající školy, ale i s čtenářskou dílnou pro děti. Více informací najdete na facebooku
 • Zápisy do Heuréky stále probíhají. Přestoupit z jiné školy na k nám lze kdykoliv (i o prázdninách), bez ohledu na to, kde je Vaše dítě aktuálně zapsané..
 • V novém newsletteru brněnské Heuréky mimo jiné zjistíte, proč se tolik těšíme na  září... http://eepurl.com/b8dBqL
 • Přečtěte si, jaká bude v Heuréce nabídka odpoledních klubů. Dotazník pro rodiče naleznete zde. Jsme moc zvědaví, jaké aktivity z této skvělé nabídky společně vybereme!
 • Vítáme v týmu Nelu a Jarrota! V rámci odpoledních klubů se můžete těšit i na setkání s řadou zajímavých externistů z různých oborů.
 • V pondělí 11.7. od 17 hodin proběhne setkání se členy týmu v budově školy na Pellicově. Přijďte se za námi podívat a prohlédnout si prostory školy.

 

ČERVEN

        Nenechte si ujít červnové akce Heuréky  - inspirativní snídani, zpívání a objevování ve Vidě

 • Na červen pro vás chystáme další setkání - začneme inspirativní snídaní ve čtvrtek 2. června ve Spielberk Office Centre, Holandská 1, zasedací místnost CTP. Od 9 hodin se na vás těšíme nejen se snídaní, ale hlavně s inspirací a představením školy.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
 • Ve čtvrtek 16. června proběhne od 18 hodin neformální setkání a společné zpívání na zahradě školy. Začneme benefičním koncertem Ondřeje Ondery Herzána a poté budeme pokračovat společným zpíváním a hudební improvizací.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    
 • Naposledy se v červnu setkáme na půdě jedné z organizací, se kterými spolupracujeme - ve Vidě. 20. června od 17 hodin zde proběhne workshop pro rodiče / zájemce o Heuréku a badatelský program pro děti.                                                                                                                                                                                                                                                                     

KVĚTEN

V květnu má pro vás brněnský tým Heuréky přichystána dvě setkání 

Týden města 18.května před budovou naší školy na Pellicove ulici 

Plevelové delikatesy a semínkové bomby

Pojďte se zabydlovat na Pellicové společně s námi! Čeká na vás ochutnávka "plevelových delikates" z rostlin, které najde na dvorku či zahrádce každý z nás. Společně také zkrášlíme kus zahrady a vyrobíme "semínkovou bombu" s jejíž pomocí ozeleníme Brno. Nebudou chybět ani ukázky metodických konceptů a badatelských aktivit pro děti a možnost zjistit vše, co vás o škole zajímá.

ZaHRAdní setkání 25.května 

Zahradní setkání pro budoucí školáčky a další zájemce o Heuréku a její podporovatele. Čeká na nás beseda s učiteli - průvodci, setkání se zahradním architektem a plánování školy a zahrady, jakou bychom si přáli... Dále opékání hadů, založení "Velké knihy dobrodružství" a společná zábava. S sebou si prosím vezměte oblečení, které si můžete ušpinit, případně hudební nástroje. Určitě oceníme, pokud nachystáte pro ostatní nějakou oblíbenou dobrotu (nezapomeňte s sebou vzít také recept).

 

Brněnská Heuréka vydala další newsletter

Nenechte si ujít nový newsletter brněnské Heuréky! Jeho součástí je i badatelský list a "divoká minikuchařka" s recepty, které měly velký úspěch na Dni Země. 

 

Přijďte do EDUkavárny v Brně

Zajímá vás, co je nového ve vzdělávání? Chcete se dozvědět více o brněnské Heuréce? Přijďte do naší EDUkavárny plné inspirace v pondělí 9. května od 17.00 do 19.00 hodin. Setkání proběhne ve Středisku ekologické výchovy Hlídka pod Špilberkem. Současně bude probíhat 2. kolo zápisů, pozvánku najdete zdeMáte-li zájem zapsat své dítě do Heuréky, prosíme, vyplňte formulář zde.

 

Brněnská Heuréka přijímá děti

Chcete, aby vaše dítě zažívalo radost z objevování každý den? Zapište ho do Heuréky!  V Brně se na vás těšíme 22.3. Více informací naleznete zde.